24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Дата: 24.03.2023 13:57

Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу. На сьогодні важливим залишається підвищення рівня обізнаності людей про симптоми хвороби, методи виявлення та своєчасне звернення до лікаря. Туберкульоз – звичайна хвороба, і люди, які живуть із таким діагнозом, не складають небезпеки для оточення та в побуті, якщо дотримуються вимог інфекційного контролю. Ці правила знає кожний пацієнт, тому з перших днів лікування вони можуть перебувати вдома. Після двох тижнів протитуберкульозної терапії, хворий не виділяє збудника хвороби. Як запобігти інфікуванню? Дотримуватися правил особистої гігієни, якщо їздите у громадському транспорті чи працюєте у закритих людних приміщеннях, які не провітрюються. Вдома частіше робіть вологе прибирання. Збудник хвороби – паличка Коха – надзвичайно витривала. Ця злощасна бактерія таки зуміла вижити у природі мільйони літ тому. А коли хвороба задавнена і нечутлива до традиційних препаратів, ускладнено й процес вилікування таких пацієнтів, зменшується їх шанс на повноцінне одужання. Вкрай важливо пам’ятати головне правило: якщо занедужали (тривалий кашель, температура, нічний піт, схуднення без причини, втома) – не зволікайте з візитом до лікаря. Звертайтеся до будь-якого найближчого медзакладу. Якщо лікар запідозрить хворобу, вас скерують до профільного фтизіопульмонологічного центру. У нас є найсучасніше цифрове обладнання, що може за лічені години встановити збудник інфекції та чутливі до нього антибіотики. Ефективна профілактика туберкульозу – вакцинація БЦЖ. Тому ще в пологових будинках, на 3-й день, немовлятам проводять щеплення проти цієї інфекції. Методами його раннього виявлення залишаються туберкулінодіагностика (проба Манту) серед дітей до 14 років, дорослим слід регулярно проходити флюорографію. Упродовж 2022 року у Хмільницькому районі взято на облік з діагнозом туберкульоз 28 хворих, що на 10 осіб більше ніж у 2021 році (рівень захворюваності зріс в 1,6 рази). Також на сьогодні, з початку 2023 року з приводу туберкульозу, лікується 6 осіб. Раніше незнання про правильне лікування та профілактику призводило до смерті. Сьогодні існує стереотип: туберкульоз — ганебна хвороба, незважаючи на те, що хворіли на неї багато великих людей. Є «модні» діагнози, наприклад, стенокардія, міокардит, діабет тощо. А ось до туберкульозу ставлення зовсім інше. У суспільстві закріпилося стійке уявлення, що хворіти на туберкульоз — це доля алкоголіків, наркоманів, людей без певного місця проживання, різного роду маргіналів. Частково це так – на 60-70%. З іншого боку, на відміну від раку, стенокардії та діабету, туберкульоз – «хороша» хвороба, тому що в більшості випадків туберкульоз виліковний! І головне пам’ятайте – туберкульоз виліковний за умови його раннього виявлення і своєчасно розпочатого лікування , яке за жодних обставин не можна переривати. Бережіть здоров’я і життя! Разом ми переможемо і ворога, і туберкульоз!

Завідувач ВСП Хмільницький районний відділ ДУ «ВОЦКПХМОЗ» Володимир БОЙКО