Як уберегтися від травм при ожеледиці: Добірка корисних порад
У зв'язку з тим, що найближчими днями в Україні очікується ожеледиця, рятувальники підготували рекомендації, як уберегтися від травмувань у цей період.
Перед виходом із будинку:
- Змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття "льодоступи":
прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластира;
наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-навхрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на один-два дні вистачає);
натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву (але від води піщини наждакового паперу рано або пізно обсипаються);
намажте на підошву клей типу "Момент" та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.
- Пам'ятайте, що найкращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без великих підборів.
- Людям похилого віку краще в "слизькі дні" взагалі не виходити з будинку. Але якщо є потреба, варто взяти палицю з гумовим наконечником або з шипом. Торба повинна бути тільки такою, яку можна носити через плече. Варто пам'ятати, що дві третини травм люди старші 60 років дістають при падінні.
- Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження небезпечні для здоров'я.
- Не рекомендується виходити без потреби на вулицю, якщо ви слабкі та неспритні. Зачекайте, доки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.
Як можна зменшити ризик травм при ожеледиці
- Будьте напоготові впасти під час ходьби.
- Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю підошву. Руки повинні бути не зайняті торбами. Пам'ятайте, що поспіх збільшує небезпеку слизоти, тому виходьте із будинку не поспішаючи.
- При порушенні рівноваги швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
- Падайте в ожеледицю так, аби завдати якнайменшої шкоди для здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м'язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться: удар, спрямований на Вас, розтягнеться і витратить свою силу при обертанні.
- Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але й більш важких травм, особливо переломів.
- Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені та перевертатися, що додає травмувань.
- Не прогулюйтеся біля самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
- Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та у ожеледицю. Пам'ятайте, що ув ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях машини, і падіння перед автомобілем, що рухається, приводить як мінімум до каліцтв, а можливо і до загибелі.
- Прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані є небезпечними. У стані сп'яніння травми найчастіше важкі, всупереч переконанню, що п'яний падає завжди вдало. У стані сп'яніння люди не такі чутливі до болю і за наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткові проблем та неприємностей.
- Якщо Ви впали і за деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.
- Тримайтеся подалі від будинків і ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку становлять бурульки (особливо у період танення льоду та снігу).
Якщо ж Ви водій, а не пішохід, пам'ятайте про такі поради:
- дотримуйтеся швидкісного режиму, дистанції, відмовитеся від ризикованих маневрувань, які за несприятливих погодних умовах можуть привести до аварійних ситуацій;
- при наближенні до пішохідних переходів і місць розташування дитячих установ знижуйте швидкість до мінімуму;
- не забувайте увімкнути габаритні вогні чи протитуманні ліхтарі;
- за погіршення погодних умов із інтенсивним випаданням снігу та ожеледицею на дорогах не використовуйте автотранспорт із літніми шинами.