4 лютого - всесвітній день боротьби проти раку
Боротьба із злоякісними новоутвореннями — одна з найважливіших проблем охорони здоров’я України, актуальність якої визначається постійним підвищенням захворюваності населення, труднощами своєчасної діагностики, високою вартістю і складністю лікування, високим рівнем інвалідизації і летальності хворих. За прогностичними оцінками, в Україні до 2020 р. щорічно буде реєструватися до 180 тис. нових випадків злоякісних новоутворень (ЗН), а контингенти онкологічних хворих перевищать 1 млн осіб.
Провідна роль у структурі онкологічної патології чоловіків належатиме раку легені, шлунка, шкіри, передміхурової залози, ободової кишки, лімфоїдної і кровотворної тканин, у жінок — раку грудної залози, шкіри, шлунка, тіла матки, шийки матки, ободової кишки. Особлива медико-соціальна значимість ЗН зумовила створення державної системи організації онкологічної допомоги населенню. Спеціалізована онкологічна допомога — це система заходів щодо організації діагностики онкологічних захворювань, лікування і реабілітації онкологічних хворих, обліку ураження населення ЗН.
В основі організації онкологічної допомоги полягає принцип диспансеризації, що передбачає активне динамічне спостереження за станом здоров’я хворих, надання їм необхідної лікувально-діагностичної допомоги. На даний час система протипухлинної боротьби в Україні представлена закладами різного ієрархічного рівня і функціонального призначення. Важливу роль в організації протиракової боротьби відіграють кафедри і курси онкології медичних ВНЗ України. Вони проводять роботу з первинної підготовки лікарів за спеціалізацією «Онкологія», підвищення кваліфікації лікарів, а також виконують наукові дослідження з різноманітних питань теоретичної та практичної онкології. Надання медичної допомоги онкологічним хворим на місцях та диспансеризація пацієнтів здійснюються розгалуженою мережею спеціалізованих закладів в усіх областях України,