Обережно ! Кліщі !

Дата: 02.04.2024 15:29
Кількість переглядів: 89

Фото без описуНагадуємо,  щороку із настанням тепла активізується одна із більш небезпечних  загроз - іксодові кліщі, які можуть переносити інфекційні захворювання. Одне з них - хвороба Лайма, також відома як іксодовий кліщовий бореліоз. Слід відмітити, що за останні роки хвороба Лайма значно поширилась в Україні.  Та нажаль, надалі прогнозується зростання випадків реєстрації хвороби Лайма .

  Впродовж 2023 року на території Вінницької області зареєстровано 342 випадки хвороби Лайма проти 214 випадків 2022 році. По Хмільницькому району в 2023р. зареєстровано 83 випадки хвороби Лайма (2 місце по області), а за медичною допомогою за рік  з приводу укусів кліщів звернулись 417 осіб. Показник захворюваності на хворобу Лайма по Вінницькій області перевищує показник по Україні в 1,8 рази.

 Звертаю увагу на те, що впродовж останнього тижня березня 2024 року за медичною допомогою з приводу укусів кліщів звернулись 4 особи.

 Люди переважно інфікувалися в природних осередках: в лісах, парках, скверах, а також на дачних і присадибних ділянках по місцю проживання. Зараження людини відбувається під час кровосмоктання кліща, при випадковому його роздавлюванні  чи розчісуванні місця.

Перші симптоми хвороби проявляються лише після інкубаційного періоду, який у більшості випадків триває від одного до двох тижнів. Втім іноді може йтися і про кілька місяців з моменту укусу кліща.

На місці укусу зазвичай (але не завжди) виникає почервоніння шкіри, у хворих також може підвищуватися температура, виникати відчуття втоми і головний біль.

Якщо ж своєчасно не звернутися за медичною допомогою, хвороба може прогресувати, викликаючи запалення в суглобах, нервовій системі та серці, і може розвинутися вже за кілька місяців після інфікування.

Виявивши кліща, можна йти двома шляхами: звернутися до хірурга в найближчий травмпункт або дістати кліща самостійно.

Чим довше кліщ знаходиться в присмоктаному стані, тим більша ймовірність зараження!

Не можна користуватися маслом, жирним кремом для вилучення кліща! В цьому випадку у нього закупорюються дихальця, і він рефлекторно випускає слину зі збудниками в кров, підвищуючи таким чином ризик зараження.

Щоб запобігти присмоктуванню кліщів, необхідно:

застосовувати репеленти і захисний одяг перед тим, як вирушати до місцевостей, де можуть бути кліщі;

ретельно оглядати одяг, шкіру під час і після відвідування лісу, парку( через кожні 2 години під час прогулянок необхідно проводити само - та взаємо огляди);

коли прийдете додому, уважно огляньте не тільки себе і своїх рідних, але й одяг, квіти, ягоди, гриби, які Ви принесли з собою та домашніх тварин що були з Вами;

вдома слід відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати.

якщо разом з вами на природі був домашній улюбленець, його також слід оглягути перед тим, як впустити в помешкання.               

    Ефективними  профілактичними заходами впливу на розповсюдження джерела інфекції ( популяції кліщів) в місцях перебування людей залишається акарицидна обробка парків, скверів, території оздоровчих закладів та закладів освіти двічі на рік з дотриманням вимог безпеки для людей та навколишнього середовища, шляхом залучення спеціалізованих установ та організацій, які мають дозвіл на проведення вказаних робіт.   Додатковими заходами щодо знищення можливості «харчування» кліщів - це проведення дератизаційних заходів по знищенню гризунів, боротьба з бродячими тваринами, покосу трави тощо.     

     Пам’ятайте, що видалити кліща найкраще зможе фахівець лікувального закладу.  Поява червоної плями після присмоктування кліща є прямим показом для звернення до лікаря і лікування хвороби Лайма.

 Також кліща можна дослідити на наявність борелій у лабораторії ОНІ (особливо небезпечних інфекцій) ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України» за адресою м. Вінниця, вул. Маліновського, 11, телефон: +38 (0432) 67-28-78.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь