Як захистити себе від домашнього насильства та притягнути кривдника/цю до відповідальності?
Законодавством передбачено дієві механізми протидії, які допомагають захистити постраждалих та попередити нові випадки. Серед них терміновий заборонний припис та обмежувальний припис. У разі виникнення питань, телефонуйте до Контакт-центру Безоплатної правничої допомоги за телефоном: 0 800 213 103 (будні з 8:00 до 18:00). Для отримання психологічної підтримки: 0 800 500 335 або 116 123
юдині, яка вчиняє домашнє насильство, залежно від ситуації, загрожує адміністративна чи кримінальна відповідальність — від штрафу й громадських робіт до позбавлення волі.
Крім цього, існують такі заходи впливу на кривдників як терміновий заборонний та обмежувальний приписи. Якщо кривдник порушить ці приписи, йому загрожує відповідальність, у тому числі кримінальна.
Терміновий заборонний припис:
Виписується поліцією, якщо здоров'ю чи життю постраждалої людини загрожує небезпека.
Зобов’язує кривдника залишити місце проживання постраждалої людини (навіть якщо це житло належить кривднику) та забороняє повертатися туди, а також в будь-який спосіб контактувати з нею.
Термін дії припису — до 10 діб.
Обмежувальний припис:
Рішення про застосування ухвалює суд, якщо йому нададуть для цього достатньо підстав і доказів.
Забороняє перебувати в місці спільного проживання разом з постраждалою людиною та наближатися на визначену відстань до її місця проживання, навчання, роботи тощо, а також в будь-який спосіб контактувати та розшукувати її.
Строк дії — до 6 місяців і може бути продовжений ще на 6 місяців максимум.
Щоб притягнути кривдника до відповідальності у суді, потрібно довести його вину. Доказами можуть бути:
копії заяви про вчинення домашнього насильства, протоколу про вчинення адмінправопорушення, постанови про визнання винним кривдника та притягнення його до відповідальності тощо;
висновок про стан здоров’я та тілесні ушкодження, рецепт на ліки, направлення на лікування, чеки та квитанції;
копії акту оцінки потреб сім’ї/дитини, звіту за результатами соціального супроводу сім’ї/дитини, рішення про взяття дитини на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах тощо.
аудіо та відеозаписи розмов, погроз, шантажу, або дій кривдника, фото наслідків насильства (синці та подряпини на тілі);
скріншоти листування у соцмережах;
показання свідків — родичів, сусідів, друзів, колег тощо.
Для отримання правничої допомоги докази не обов’язкові. Юристи системи БПД пояснять, які докази потрібні та як їх можна отримати.
Як звернутися до системи БПД:
за телефоном 0 800 213 103
напишіть приватне повідомлення цій сторінці
до найближчого бюро правничої допомоги: https://legalaid.gov.ua/buro